İyi Espresso Nasıl Yaparım?

detaylar için tıklaİşletmelerimizde içecek hazırlama bölümünde hazırladığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak yapılır. Kahvemiz ve diğer içeceklerimizin doğru olması için espressomuzun hatasız ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle kusursuz bir espressonun, kullandığımız ekipmanlar ve makinaların kalitesi sayesinde daha da kusursuz olacağını bilmemiz lazım.
Bu, grinder’dan (öğütücü) başlar, tamper ile devamı gelir son olarakta espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Kahve öğütücünüz ne kadar kaliteli olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile aynı olacak ve kahveniz akarken bazen yoğunlaşıp yavaşlamayacak. Sonrasında sıkıştırma işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) koyduğumuz kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bunu da metal tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha doğru sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız yaklaşık 15 kg baskı ile templedikten sonra espresso makinamızın grup süzgeçlerini temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Sonrasında porta filtremizi makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak işlemi başlatıyoruz. Ve makinamız p bar basınçla kahvemize su basacak. Bu süreçte aynı esnada kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Doğru bir kahve yapabilmeniz için süre önemli. 24 ila 30 saniye arasında 30-32 ml espresso almamız lazım. Eğer bu şartlara uyuyorsa o zaman kahvemiz kusursuz bir espressodur.
espresso makinesi
Ama yürmidört saniyeden erken akmışsa 30 ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha sonra olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
24 saniyeden daha erken dolduysa
• Templeme işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da öğütücümüz kalın öğütüyordur.

Otuz saniyeden sonra dolduysa
• Sıkıştırma işlemini standart yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz ince öğütüyordur.
Hataları giderme
İlk önce espresso makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan az veya çok basınç uyguluyorsa, teknik servisten yardım isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru sıkıştırma çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bundan da emin olduktan sonra grinder ayarı yaparak kusursuz akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Şayet grinder kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan süre tutarak tekrar yapın. Standardı yakalayana kadar. Değirmen markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişebilir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar buradan yerinden düzeltin. Bunları denemekten korkmayın bir barista’nın bilmesi gereken unsurların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun hava şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *